skip to Main Content

Záleží na účelu vaší půjčky? Jak se může promítnout do výše úrokové sazby

Výše úrokové sazby u vaší půjčky

Účelová půjčka je přesně taková, jak zní – má účel. I když se ne každý věřitel bude ptát na účel vaší půjčky, v některých případech může výrazně důvod, proč si půjčku berete, ovlivnit výše potenciální úrokové sazby. Dalšími proměnnými, které do výše úroků promlouvají pak samozřejmě jsou vaše úvěrová historie – záznamy v registrech dlužníků a bonita – zejména výše příjmů a vaše současné zadlužení.

Co znamená účel půjčky?

Účel půjčky je důvod, proč si chcete půjčit peníze. Když vyplňujete žádost o půjčku, můžete narazit na část, kde se věřitel táže na účel vašeho úvěru. Někteří věřitelé to dělají proto, aby se ujistili, že žádáte o správný produkt. Váš účel půjčky však také mohou použít k posouzení rizikovosti vaší žádosti a návrhu úvěrových podmínek. Zejména pokud žádáte o vyšší částku, pak na účelu půjčky záleží.

Za jakým účelem můžete žádat o půjčku?

Existuje mnoho důvodů, proč můžete chtít zvážit možnost vzít si půjčku. Pojďme si projít alespoň některé z nich:

  • Naléhavé případy: Pokud potřebujete okamžitě zaplatit účty a nechcete se opozdit, můžete si vzít nouzovou půjčku typu rychlé půjčky ihned na účet na pokrytí těchto nákladů. Pokud přijdete o práci, zkrátí se vám pracovní doba nebo máte neodkladný výdaj, nouzová půjčka může krátkodobě uspokojit vaše finanční potřeby.
  • Konsolidace dluhů: Konsolidace nebankovních půjček s vysokým úrokem pomocí výhodnější bankovní půjčky vám ušetří peníze na úrocích. Obvyklá úroková sazba nebankovních půjček se nyní pohybuje kolem 16-20 %, i když v závislosti na vaší bonitě a úvěrovém poskytovateli může dosáhnout i vyšších hodnot. Úrokové sazby bankovních půjček jsou v současné době v průměru nižší než 6 procent. Pokud máte výbornou bonitu a pozitivní úvěrovou historii, můžete na úrocích ušetřit i tisíce korun.
  • Vylepšení nebo opravy v domácnosti: Pokud vám praskne vodovodní potrubí nebo vypadne klimatizace, můžete opravy zaplatit z úvěru na bydlení. Nemáte-li k dispozici hotovost a chcete na druhé straně dát přednost výhodnějšímu účelovému úvěru.
  • Významné životní milníky: Pokud plánujete velké stěhování kvůli nové práci nebo pomáháte dospělému dítěti zaplatit svatbu, můžete potřebovat dodatečnou hotovost na zaplacení nákladů, které se mohou výrazně nasčítat. S tímto odůvodněním však budete muset využít některou z neúčelových půjček, která bude mít pravděpodobně o něco méně výhodné úvěrové podmínky.
  • Velké nákupy: Účelovou půjčku – například autopůjčku – můžete naopak použít na nákup vozidla nebo obytného vozu. Spotřebitelský úvěr pak můžete využít třeba k nákupu lednice, pračky, televize či jakéhokoliv dalšího vybavení domácnosti, které se vám mohlo porouchat, nebo si zaslouží výměnu.
  • Dovolená: Chcete si užít zaslouženého volna a nedostává se vám dostatek hotovosti? Můžete využít půjčky na dovolenou. Tohoto úvěru by se však nemělo nadužívat a před žádostí byste měli zvážit všechna pro a proti.

Záleží na důvodu, proč si berete půjčku?

Důvod, proč si chcete vzít půjčku, může ovlivnit typ půjčky, kterou si vezmete, stejně jako výši půjčky a úrokovou sazbu, kterou dostanete.

Někteří věřitelé pak také nabízejí půjčky specifickým typům dlužníků. Například lidé, kteří hodlají konsolidovat půjčky, ale mají problémovou úvěrovou historii, budou žádat u institucí poskytující půjčky bez registru.  Pokud hledáte výhodnou půjčku na konsolidaci dluhů, mohl by být ideální věřitel, kterého byste měli zvážit, bankovní poskytovatel. Ten vám může nabídnou rovněž skvělé služby, když hledáte půjčku na bydlení, autopůjčku nebo třeba hypotéku.

Proč je účel půjčky důležitý?

I když je mnoho věřitelů připraveno vyhovět vašim potřebám, nezbývá než zopakovat, že je důležité si uvědomit, že účel půjčky může ovlivnit vaši úrokovou sazbu a podmínky. Někteří věřitelé mají stanovenou minimální a maximální částku, kterou si můžete půjčit v závislosti na tom, proč si chcete půjčit.

Abyste se ujistili, že dostanete tu nejlepší nabídku, porovnejte si úrokové sazby, podmínky a poplatky věřitelů, kteří nabízejí úvěry pro vaše potřeby.

Slovo závěrem

Důvod, proč si chcete vzít půjčku je samozřejmě zcela na vás, ale potenciální věřitel může na základě tohoto odůvodnění určit důležité parametry půjčky. Bez ohledu na to, proč si potřebujete půjčit peníze, porovnejte věřitele a zjistěte, který z nich nabízí nejlepší nabídku na základě vašich potřeb.

Vyhněte se tomu, abyste si půjčili více peněz, než potřebujete, a najděte si věřitele, který nabízí rozumný splátkový kalendář. V neposlední řadě myslete na to, abyste se vyhnuli riziku předlužení – potenciálnímu úpadku do dluhové pasti, který končí v lepším případě negativním záznamem v registrech dlužníků, v tom horším osobním bankrotem. Zkrátka – půjčujte si zodpovědně.

Hodnocení
0 / 5 5

Your page rank:

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *