skip to Main Content

Hypotéka na rekonstrukci bytu či domu: poradíme jak na to

Hypotéka na rekostrukci

Po prarodičích jste zdědili byt či dům. Je sice prostorný a světlý, ale nejlepší léta už má dávno za sebou a nutně potřebuje rekonstrukci od podlahy po střechu, obrazně řečeno. Potřebujete-li půjčku, jako ideální se jeví hypotéka. Lze ji ale získat pouze na rekonstrukci nemovitosti?

Nemusí jít pouze o po prarodičích či rodičích zděděnou starší nemovitost. Mohli jste si také už před lety koupit byt. Kdysi vám stačil a ani “retro” koupelna vám v té době nevadila. Jenže teď už byste si přece jen zasloužili nějaké modernější bydlení. Zvlášť, když se k vám už nastěhovala přítelkyně a plánujete spolu rodinu.

Kdy je třeba si i na rekonstrukci vzít úvěr

Potřeba je nová kuchyň, nová koupelna, nutná je také výměna podlah a dveří. A kdyby bylo dost financí, tak by to ideálně chtělo také nový nábytek a další vybavení a zařízení, aby nově zrekonstruovaný byt získal šmrnc. Je evidentní, že nepůjde o levnou záležitost. Opravdu důkladná rekonstrukce vyjde třeba i na několik set tisíc korun.

Rekonstrukce bytu je sice o dost levnější než koupě, ale úspory v řádu stovek tisíc “pod matrací” prostě nemáte a nikdy mít nebudete, i když se snažíte šetřit, kde se dá. Budete si tedy muset vzít úvěr na rekonstrukci bytu. Je v tomto případě nutné řešit standardní spotřebitelský úvěr nebo lze na rekonstrukci získat výhodnější hypotéku?

Na co vše lze získat hypotéku

Hypotéka je účelový úvěr na bydlení. To však neznamená pouze koupi nebo stavbu nového domu. Hypoteční úvěr je možné použít na investici do nákupu nového bydlení či zvelebení bydlení stávajícího, tedy i modernizaco nebo rekonstrukci.

Přesně lze hypotéku využít na:

  • koupi nemovitosti určené k bydlení,
  • koupi družstevního bytu (respektive podílu),
  • koupi rekreační nemovitosti,
  • koupi pozemku (stavební parcely),
  • stavbu rodinného domu,
  • dostavbu, přestavbu, vestavbu či nástavbu rodinného domu,
  • rekonstrukci nebo modernizaci nemovitosti,
  • koupi dodatečného vybavení (např. interiérové vybavení),
  • vypořádání dědictví souvisejícího s nemovitostí,
  • vypořádání společného jmění manželů, kteří společně splácí hypotéku.

Jak získat hypotéku na rekonstrukci

Hypotéku si tedy na rekonstrukci bytu či domu vzít můžete, ale musíte splnit podmínky, které jsou stále přísnější. V případě rekonstrukce jde o nižší finanční částky, takže by proces žádosti neměl být tak obtížný. Rovněž ale nesmí jít o příliš nízkou půjčku. Hypotéky se totiž většinou poskytují zhruba od 200 tisíc korun.

Účel hypotéky

Jedná se o účelový úvěr. To znamená, že je nutné doložit účel hypotéky. Poskytovatel bude požadovat podrobný rozpočet prací, který musí vypracovat firma provádějící rekonstrukci. Rozpočet si budete muset připravit i tehdy, provádíte-li rekonstrukci svépomocí. Potřebovat budete také doklady – účty a faktury například za materiál, vybavení apod.

Potvrzení o příjmu a zajištění

K požadavkům dále patří doložení příjmu (potvrzení o příjmu u zaměstnanců, u podnikatelů daňové přiznání) a zajištění hypotéky nemovitostí. Většinou se používá nemovitost, které je předmětem rekonstrukce. Od její hodnoty se odvíjí výše poskytnuté hypotéky.

Stavební povolení

V případě rekonstrukce je nezbytné předložení platného stavebního povolení nebo alespoň ohlášky stavebních prací, které je vhodné vyřídit si s dostatečným časovým předstihem. Pokud tedy nechcete, aby se celá rekonstrukce zbytečně protahovala.

Porovnání hypoték online

Nyní víte, co hypotéka na rekonstrukci bytu obnáší. Nezapomeňte si hypotéky porovnat a neberte hned první nabídku, která se vám naskytne. Neunáhlete se, vždyť se jedná o úvěr, který budete splácet několik let. Raději si mezi sebou porovnejte více nabídek a vyberte si tu nejlepší hypotéku na trhu.

Hodnocení
0 / 5 5

Your page rank:

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *