skip to Main Content

Chcete si půjčit na dovolenou? Zvažte všechna pro a proti

Rodina na dovolené

Čím dál více Čechů se chová podle pravidla: „Správná dovolená musí být v zahraničí u moře a nejlépe v nějaké exotické destinaci, ať nás to bude stát cokoliv.“ Exotická dovolená je znakem dobrého postavení a fotka na pláži s tropickým nápojem se stává nutností pro stále více Čechů. Není divu, že průměrná cena české dovolené stále stoupá. Letos už to dělá v průměru 23 tisíc Kč na osobu.

V případě páru se jedná o poměrně vysokou částku a rodina se dvěma dětmi, aby si připravila téměř 100 tisíc Kč. Můžeme citovat už téměř 12 let starý výrok Jiřího Paroubka: „Kdo z vás to má?“

Řekněme si to upřímně, průměrný Čech za dovolenou částku 23 tisíc Kč nevynaloží, částku zvyšuje horních deset procent populace, kteří si vydělávají vysoké částky a pak zvedají i průměrnou cenu dovolené. Občas by si však každý rád vyhodil z kopýtka a užil si taky trochu exotiky. Pokud se vám pak financí na exotickou dovolenou nedostává, nezbývá než si půjčit. Nebojte, nebudete v tom sami. Někteří lidé si na dovolenou půjčují dokonce každoročně.

Rostoucí objem půjček na dovolenou

Češi si na dovolenou půjčují stále více, přičemž někteří i opakovaně. Pak je třeba myslet na to, abyste půjčku splatili včas – domysleli následky. Pokud nesplatíte půjčku do další dovolené, pak se vám mohou začít splátky půjček za dovolené nepříjemně nabalovat a přerůst až do neúnosných rozměrů.

Další chybou bývá, podcenění výše splátek. Myslete na to, že vám výdaje do budoucna klesat nebudou spíše naopak a nyní vám k pravidelným nákladům jako je bydlení, energie, telefon, internet a splátky nejrůznějších úvěrů přibyde ještě splátka půjčky na dovolenou. Postupem času se lidé, zvlášť pokud si na dovolenou půjčují opakovaně, mohou dostat do začarovaného kruhu – dluhové pasti. Což může skončit nakonec tak, že potkáte na prahu domu exekutora nebo se dokonce můžete potýkat s osobním bankrotem.

Nemalujme však čerta na zeď najdou se i světlé výjimky, které si své kroky poctivě a rozumně rozmyslí, na exotickou dovolenou si skutečně půjčí a pak nemají problém úvěr i splatit.

Může se půjčka na dovolenou vyplatit?

Půjčka na dovolenou nemusí být za jistých okolností špatným nápadem. Člověk se však nesmí chovat nezodpovědně a nesmí přecenit své síly. Znám dost lidí, kteří mají nadprůměrný příjem, ale nejsou z něj schopni ušetřit ani korunu. Pokud si však půjčí pak nemají v budoucnu problém se splátkami, protože jsou schopni ušetřit na výdajích, když musí.

Obecně je možné půjčku na dovolenou přirovnat k půjčkám na vánoční dárky, mobilní telefony či další spotřební elektroniku. Ano víme, že bychom si v ideálním světě podobné půjčky zřizovat neměli, ale nechováme se tak. Vzhledem k tomu, že si podobný úvěr v minulosti pořídilo 60 procent Čechů, nebudete první ani poslední, kdo pojede na vysněnou dovolenou za půjčené peníze.

Užijete si příjemný čas u moře a po návratu do reality budete tento pobyt pár měsíců splácet. Přeplatíte část peněz na úrocích a jste-li schopni hradit splátky včas, pak nečelíte žádnému problému.

Lidem byla dána do vínku zvláštní vlastnost, raději si dnes užijí a starosti nechávají na zítra. Proč myslíte, že si tak málo lidí odkládá peníze na důchod? Raději si je užijí dnes a starosti svého budoucího já dnes neřeší.

Jak zvolit vhodnou půjčku na dovolenou?

Prvním krokem je volba mezi bankou a nebankovní společností, posléze se musíte rozhodnout pro krátkodobou či dlouhodobou půjčku. Bankovní půjčka bude povětšinou výhodnější, dlouhodobá půjčka vám pak nabízí možnost nižších splátek. Zároveň ale asi nechcete splácet dovolenou několik let, co když hned další léto budete opět chtít někam cestovat?

Zavázat se k několikaletému splácení desetidenní dovolené není ideální. Bankovní půjčky navíc nejsou většinou sjednané okamžitě. Pokud se tedy smíříte s vyšším RPSN můžete žádat o půjčku u nebankovní společnosti se splatností ideálně do jednoho roku a takových půjček existuje celá řada. Můžete-li však prokázat příjem a nepotřebujete peníze ihned, pak je jednoznačně nejlepší možností neúčelový bankovní úvěr. Dočkáte se jak rozumného úročení, tak splatnosti do dvanácti měsíců.

Pokud byste u banky nepochodili, můžete k nalezení nejvýhodnější nebankovní půjčky využít náš srovnávač, který vám snadno najde nejlépe vyhovující půjčku.

Kdy se může půjčka na dovolenou opravdu vyplatit?

Jestli víte, že obdržíte následující měsíc mimořádné odměny, pravidelně vyplácený bonus nebo třináctý plat a před vámi leží výhodná nabídka dovolené, kterou musíte zaplatit hned, pak se jako nejsmysluplnější jeví využít rychlou nebankovní půjčku.

Během chvíle budete mít peníze na účtu, vy dovolenou zaplatíte a další měsíc můžete po obdržení mimořádné odměny od zaměstnavatele rychlou půjčku ihned splatit. Vyhnete se tak dlouhodobému splácení, na úrocích přeplatíte minimum a další léto můžete rychlou půjčku využít znovu.

Hodnocení
0 / 5 5

Your page rank:

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *