skip to Main Content

Jak zažádat o nebankovní půjčku? Držte se těchto 5 kroků

Jak se žádá o nebankovní půjčku

Před podáním žádosti o nebankovní půjčku začněte tím, že si porovnáte úrokové sazby jednotlivých půjček. Pokud některá z nebankovních půjček odpovídá vašim požadavkům a potřebám, zažádejte o půjčku. Před podpisem smlouvy však poctivě čtěte smluvní podmínky a zejména se připravte na to, že bude třeba nebankovní půjčku splatit.

Nebankovní poskytovatele obvykle nabízejí půjčky v rozmezí od 10 000 do 100 000 Kč. Tyto půjčky mohou mít nízké úrokové sazby a nabízejí i další výhody – rychlost, dostupnost, flexibilita. Ačkoli ne všechny nebankovní instituce nabízejí půjčky komukoliv, obvykle jsou vhodnou alternativou pro dlužníky s nižší bonitou nebo záznamy v registrech dlužníků.

Žádost o nebankovní půjčku se může zdát náročná, pokud jste ji nikdy předtím nepodávali. Těchto pět kroků vás však provede celým procesem.

1. Ověřte si, zda splňujete podmínky pro získání nebankovní půjčky

Než požádáte o nebankovní úvěr, měli byste vědět, zda splňujete podmínky pro jeho získání. Většina nebankovních společností nevyžaduje na rozdíl od bank, aby měli žadatelé dobrou nebo vynikající bonitu. Některé nebankovní společnosti naopak akceptují i žadatele s problémovou historií a negativními záznamy v registrech dlužníků. Existuje však celá řada půjček a poskytovatelé rychlých půjček vám třeba nemusí poskytnou peníze, máte-li záznam v registrech dlužníků.

Pokud si nejste jistí, měli byste si zkontrolovat své úvěrové registry a podle toho zvolit vhodnou půjčku. Máte-li v úvěrových registrech negativní záznamy, nemusíte hned věšet hlavu. Ano, vaše možnosti nebudou tak široké, stále však můžete žádat o půjčku bez registru. Pokud máte čistou úvěrovou historii a pouze nemůžete nebo nechcete dokládat své příjmy, vaše možnosti budou samozřejmě širší.

Banky mohou navíc také hodnotit váš poměr dluhu k příjmům a to, zda máte dostatečný peněžní tok na to, abyste si mohli vzít nový dluh – v případě nebankovních společností se však podobného prověřování bát nemusíte.

2. Porovnejte sazby nebankovních úvěrů

I když preferujte některou z nebankovních institucí, je důležité porovnat půjčky od různých věřitelů, abyste se ujistili, že úvěr, který si vyberete, nejlépe vyhovuje vašim potřebám.

Roční procentní sazba nákladů, která zahrnuje úrok a případné poplatky, je nejlepším způsobem, jak porovnat náklady na půjčku. RPSN u nebankovních úvěrů se může pohybovat v rozmezí od přibližně 10 % do 25 % u dlouhodobých půjček. S trojcifernými ciframi RPSN se můžete setkat u krátkodobých půjček – např: půjčka do výplaty. U krátkodobých půjček však nehraje RPSN tak důležitou roli, neboť se díky krátké době splatnosti příliš neprojeví. Ať už však volíte dlouhodobou nebo krátkodobou půjčku, nalezení nejnižšího RPSN může znamenat značnou úsporu.

Běžně můžete porovnat RPSN u několika online věřitelů. Téměř všichni online věřitelé vám nezávazně ukážou individuální sazby a podmínky, takže budete mít více možností ke zvážení bez jakéhokoliv rizika. Při porovnávání sazeb si také zjistěte, jaká doba splácení a měsíční splátka nejlépe odpovídají vašemu rozpočtu. Čím delší je doba splácení, tím menší je měsíční splátka, ale tím více zaplatíte na úrocích.

Použijte srovnání krátkodobých půjček profimoney a odhadněte svou přibližnou měsíční splátku, abyste získali představu, s jakými úvěrovými podmínkami můžete počítat.

3. Podejte si žádost o nebankovní půjčku

Jakmile jste si ověřili svou způsobilost, porovnali sazby a vybrali nejlepší možnost, je čas podat žádost.

Některé nebankovní instituce mohou vyžadovat, abyste žádost fyzicky podepsali, například prostřednictvím kurýra, nebo na lokální pobočce. V současnosti už je však praxe taková, že i když se jedná o vyšší částku, můžete o půjčku zažádat online. Zejména pokud na peníze spěcháte, pak se vám bude hodit rychlá online půjčka ihned.

Samotná žádost se u jednotlivých úvěrových poskytovatelů liší, ale budete muset předložit:

  • Osobní údaje včetně jména, adresy, telefonního čísla a data narození
  • Údaje o půjčce, včetně požadované výše půjčky a doby splácení

V některých případech, zejména pokud chcete získat výhodnější úvěrové podmínky, bude muset dodat také:

  • Doklad o zaměstnání a příjmu
  • Informace o současných dluzích
  • Informace o měsíčních výdajích, včetně nákladů na bydlení

Po odeslání žádosti podstoupíte kontrolu úvěruschopnosti. V závislosti na typu půjčky se můžete dozvědět, zda vám byla žádost schválena nebo zamítnuta, během několika minut, zatímco některým bankám to může trvat několik dní.

4. Přezkoumejte smlouvu o půjčce

Po schválení půjčky obdržíte smlouvu o půjčce. Smlouvu o půjčce si pečlivě přečtěte a ověřte si, že výše půjčky, doba splácení, RPSN a výše měsíční splátky jsou správné – tak jak bylo uvedeno v původním návrhu. Pokud se vám něco nezdá, nebojte se zeptat. Nikdy pak nepodepisujte smlouvu, ve které panují nějaké nesrovnalosti. Jakmile je jednou smlouva podepsaná, je obvykle už pozdě.

Pozornost věnujte také případným poplatkům, včetně poplatků za pozdní splátky. Ačkoli je to vzácné, některé nebankovní společnosti si mohou účtovat také pokutu za předčasné splacení, pokud půjčku splatíte předčasně.

5. Obdržte své finanční prostředky

Po podpisu smlouvy o půjčce byste měli obdržet finanční prostředky – v závislosti na typu půjčky, může probíhat výplata peněz na účet okamžitě, případně může transfer trvat i několik pracovních dní. Pokud na peníze obzvláště spěcháte, ověřte si dopředu, jak dlouhou bude trvat převod finančních prostředků. Peníze si můžete nechat vložit přímo na svůj osobní běžný účet, máte-li speciální požadavky – potřebujete peníze hotově – zvolte vhodný úvěrový produkt – tj. hotovostní půjčku.

Jakmile peníze obdržíte, sestavte si plán splácení půjčky. Některé nebankovní instituce nabízí možnost automatické platby, která by vám měla pomoci vyhnout se poplatkům z prodlení, ale není to pravidlo. Pokud půjčku splácet automaticky nemůžete, rozhodně si dejte upozornění do kalendáře.

Hodnocení
0 / 5 5

Your page rank:

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.