skip to Main Content

Jít či nejít do banky – bankovní nebo nebankovní?

Peníze s kalkulačkou
Půjčku bankovní nebo nebankovní?

Každý z nás zaznamenal, že se v posledních letech významně snížily úrokové sazby u poskytovaných úvěrů. Je to tedy nejlepší doba na to, abychom se stali žadateli o úvěr a pořídili si něco, o čem už dlouho sníme, pustili se do rekonstrukce bytu, nebo začali s výstavbou rodinného domu.

Společným jmenovatelem bude požádat o úvěr a dbát o to, abychom si vybrali ty nejlepší podmínky. Poskytovatelé úvěrů mají dnes velkou konkurenci, a to nejen v podobě klasických bankovních institucí, ale i těch nebankovních. Z velmi konkurenčního prostředí pak mohou vytěžit především klienti, kteří žádají o úvěr.

Rozhodnutí při první návštěvě

Dříve tomu skutečně tak mohlo být, že jste vešli do jediného bankovního ústavu ve městě, pracovník, nebo pracovnice vám představili uniformovaný úvěrový produkt a vám nezbývalo nic jiného, než na nabídku přistoupit.

Situace se změnila…

Dnes je situace jiná. Nabídek je celá řada a mnoho finančních institucí je vám schopno nabídnout i produkt, který je zpracován zcela individuálně, podle vašich potřeb. Opatrnost je však i tady na místě. Je velmi vhodné, nechat si zpracovat několik nabídek podle stejného zadání u nejrůznějších institucí. Uvidíte, že se nabídky různých poskytovatelů úvěrů velmi liší a že i drobný rozdíl v úrokové sazbě může představovat významnou sumu v celkových nákladech na půjčku.

Není výhoda jako výhoda

Při posuzování výhodnosti nabídky se nezaměřujte jen na výši úrokové sazby, ale na celkovou výši nákladů, které jsou s úvěrem spojeny. V tom vám pomůže ukazatel RPSN, který musí u nabídky úvěru uvádět každý poskytovatel.

Obrátit se můžete i na celou řadu finančních poradců nebo specializované srovnávače půjček na internetu. Dokáží posoudit možnosti hned několika poskytovatelů úvěrů najednou a ušetří vám významně čas.

Postaru nebo nově?

Jsou to banky a jenom banky, které vám dnes dokáží nabídnout nejvýhodnější podmínky? Určitě už toto tvrzení neplatí absolutně. Pro celou řadu klientů už dokonce i nebankovní instituce nabízejí výhodnější podmínky. I tady však platí, že není klient jako klient a že každý úvěrový produkt je vhodné použít pro řešení různé situace.

Nebankovní instituce vám dokáží vyjít vstříc například v situaci, kdy nemůžete doložit svůj měsíční příjem, nebo máte záznam v registru dlužníků. V takovém případě vaši žádost o úvěr bankovní instituce zpravidla zamítne a nezbývá, než se obrátit na jiného poskytovatele. Drobně vyšší úroková sazba za takovou půjčku je pak cenou, kterou je nutné zaplatit. Není však nutné se obávat zažádat o úvěr i u nebankovních institucí, jelikož i ony musí splňovat přísné podmínky finančního trhu a zákonné regulace.

Zažádejte o úvěr až tehdy, když jste si nechali zpracovat několik kalkulací a pečlivě jste si prošli podmínky půjčky. Jen tak zvolíte ten nejvýhodnější!

Hodnocení
0 / 5 5

Your page rank:

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *