skip to Main Content

Jak získat hypotéku na družstevní byt

Návod na získání hypotéky na družstevní byt

Konečně jste po týdnech hledání objevili kouzelný byt, který vám okamžitě padl do oka. Chcete pouze tento a žádný jiný. Bylo by to dokonalé, kdyby nešlo o byt v družstevním vlastnictví. V čem spočívá zádrhel při koupi družstevních bytů a jaké možnosti řešení existují? Poradíme vám, jak na hypotéku na družstevní byt.

Hlavní problémy při koupi družstevního bytu

S koupí družstevního bytu je spojen jeden velký háček, pokud jej máte v úmyslu kupovat na hypoteční úvěr. V případě družstevního bytu totiž nekupujete konkrétní nemovitost v podobě jedné bytové jednotky, ale členský podíl na celém domě v družstevním vlastnictví.

Majitelem bytu zůstává družstvo, zatímco vy se stanete “pouze” členem. To znamená, že koupí družstevního bytu nezískáte nemovitost nezbytnou k zajištění hypotéky. Nemáte-li jiný zdroj financí potřebných ke koupi (např. vlastní úspory), je nutné najít jiný způsob, jak splnit podmínky a získat hypotéku.

K zajištění hypotéky použijte jinou nemovitost

Nejjednodušším způsobem, jak získat hypotéku na družstevní byt, je k ručení použít jinou nemovitost. K zajištění hypotéky lze totiž použít jakoukoliv nemovitost samozřejmě v odpovídající hodnotě. Použijte-li nemovitost s nižší hodnotou, o to více budete muset doplácet z jiných, ideálně vlastních zdrojů.

Můžete to být jiný váš byt či dům, chalupa, stavební pozemek nebo cizí nemovitost, jejíž majitele s použitím k zajištění vaší hypotéky souhlasí (např. byt rodičů, prarodičů). Splníte-li všechny ostatní podmínky, kladené na žadatele o hypotéku, v cestě za vlastním bydlení už nic nebrání.

Jakou nemovitost lze použít k zajištění hypotéky?

  • byt či dům v osobním vlastnictví,
  • chata nebo chalupa,
  • stavební pozemek,
  • cizí nemovitost se souhlasem majitele.

Nemovitost nabídnutá k zajištění hypotéky na družstevní byt musí splňovat následující podmínky:

  • nemovitost musí být v osobním vlastnictví,
  • majitel cizi nemovitosti musí se zástavou souhlasit,
  • nemovitost použitá jako zástava musí mít odpovídající hodnotu.

Bydlení v novém bytě

Řešení nabízí také předhypoteční úvěr

Nemáte-li k dispozici jinou nemovitost, kterou lze použít k zajištění hypotéky na družstevní bytu, nabízí se jako druhý způsob řešení předhypoteční úvěr, což je specifický typ hypotečního úvěru nevyžadující zástavu prostřednictvím nemovitosti.

To znamená, že tento speciální hypoteční úvěr na bydlení lze získat také na vámi vybraný družstevní byt, aniž by byla potřebná zástava v podobě nemovitosti. To je však možné pouze na určitou dobu, většinou jeden rok. Poté je nutné splňovat podmínky pro převedení předhypotečního úvěru na klasickou hypotéku.

Jak funguje předhypoteční úvěr na družstevní byt

Za prvé předhypoteční úvěr nabízí jen některé banky působící na českém hypotečním trhu. Za druhé je kromě obvyklých požadavků kladených na žadatele o hypotéku splnit jednu další zcela zásadní podmínku.

Abyste předhypoteční úvěr získali, musí nejpozději do 12 měsíců (obvykle) dojít k převodu vlastnictví bytu z družstevního na osobní. Poskytovatel bude vyžadovat nějaké písemné vyjádření ze strany družstva, že k převodu vlastnictví do té doby skutečně opravdu dojde.

Žadatel, který předhypoteční úvěr získá, platí pouze úroky a to až do momentu převodu na klasickou hypotéku. V ten moment začne klient splácet také jistinu hypotéky.

Jaké má předhypoteční úvěr nevýhody:

  • přísnější podmínky na žadatele,
  • potvrzený převod vlastnictví do 12 měsíců,
  • vyšší úroky u předhypotečního úvěru.
Hodnocení
0 / 5 5

Your page rank:

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *