Skip to content

Jak vybrat životní pojištění a kdy to má smysl

Jak vybrat životní pojištění

S nabídkou životního pojištění vás už pár pojišťoven kontaktovalo. Vám ale stále není jasné, proč byste každý rok měli platit x tisíc korun za další pojištění, které s největší pravděpodobností ani nevyužijete. Nikdy ale nevíte, co vás v životě potká. Existují situace, kdy vám a hlavně vašim blízkým může životní pojištění zachránit krk.

Jako byste toho neplatili dost. Každý měsíc z výplaty ukrojí velkou část nájem nebo splátka za hypotéku, zálohy na energie a jiné účty spojené s bydlením, následuje leasing za auto a nezbytnosti jako jídlo, drogerie, oblečení apod. Mít děti také něco stojí.

Z pojistných produktů považujete za důležité pojištění auta (to je navíc zákonné) a pojištění domácnosti. Také si platíte penzijní pojištění, abyste v důchodu nedrhli nouzi s bídou. Životní pojištění vás ale trochu děsí, vždyť je to vlastně jakási “pojistka smrti”.

Co je životní pojištění a k čemu slouží

Životní pojištění je totiž určeno primárně pro ekonomicky aktivní osoby, na jejichž příjmech je závislá jedna a více osob, především pak nezletilé děti. Používat by se mohl také název pojištění pro živitele rodiny a jejich blízkých. Hlavním smyslem životního pojištění je ochrana blízkých osob v případě ztráty příjmu živitele rodiny z vážných důvodů.

O jaké vážné důvody může jít:

  • dlouhodobá nemoc
  • vážný úraz
  • trvalé následky či invalidita v důsledku nemoci či úrazu
  • úmrtí následkem úrazu či nemoci

Živitel rodiny náhle není většinou z vážných zdravotních důvodů schopen chodit do práce a po delší dobu nebo už nikdy nedokáže rodinu uživit tak jako dosud. Má-li sjednané životní pojištění, rodina obdrží sjednané pojistné plnění, které jim poskytne dostatečné finanční zázemí a dá jim dostatek času životní krizi překonat.

Shrnutí: Máte-li rodinu a jste jejím hlavním či dokonce jediným živitelem, pak byste životní pojištění měli mít sjednané.

Rizikové, spořicí vs. investiční pojištění: Spořit či nikoliv?

Pokud vás vyloženě irituje, že byste vkládali peníze pouze do pojištění, můžete si zvolit variantu spořícího nebo investičního životního pojištění. V obou případech tak může životní pojištění přinést nějaké peníze do rodinného rozpočtu navíc. Třeba na uhrazení studií vašich dětí nebo na lepé prožité stáří. Jaký je mezi nimi rozdíl?

  • Rizikové životní pojištění představuje základní pojistnou ochranu pro případ trvalých následků, invalidity či smrti. Stojí nejméně peněz, ale pokud nedojde k pojistné události, peníze de facto zůstanou pojišťovně.
  • Spořicí životní pojištění nabízí možnost se životním pojištění zároveň spořit. Pojistné tak bude mít dvě částí – jedna půjde do pojištění a druhé do spoření. Na konci smlouvu obdržíte předem naspořenou částku ve výši domluvené při sjednání pojistné smlouvy.
  • Investiční životní pojištění na rozdíl od spořící varianty nabízí vyšší zisk na konci smlouvy, ale také riziko ztráty. Část pojistného můžete investovat a peníze tak zhodnotit.

Jak si správně vybrat životní pojištění

Je pouze na vás, zda usilujete čistě o pojistnou ochranu, nebo ve vás zájem zájem o životní pojištění vzbudila hlavně možnost spoření či investování. Než vás ale nějaká pojišťovna přece jen “ukecá”, něco si o životním pojištění raději zjistěte dopředu. Nemusí z vás být hned odborník na pojištění, abyste si udělal obrázek o tom, co je pro vás důležité.

U životního pojištění hrají roli sjednaná pojistná rizika a zvolená pojistná částka, která by měla dostatečně vysoká, aby dokázala pokrýt veškeré náklady rodiny minimálně po dobu 6 měsíců bez jakéhokoliv příjmu. Od toho se odvíjí pojistné a další poplatky, které se k životnímu pojištění mohou vázat. Právě tyto poplatky mohou pojistku značně prodražit.

Naše rada: Srovnejte si aktuální nabídky na životní pojištění online. Nechte si poradit od odborníků na životní pojištění a sjednejte si takové životko, které vám nabídne nejvýhodnější podmínky za co nejlepší cenu.

Hodnocení
0 / 5 5

Your page rank:

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *