skip to Main Content

Jaké jsou největší výhody peer to peer půjček vůči klasickým úvěrům?

Peer to Peer půjčky

Peer to peer půjčky jsou druh půjček, kde si lidé navzájem půjčují peníze za pomoci zprostředkovatele v podobě online platformy. Fungují na principu sdílené ekonomiky podobně jako UBER nebo Airbnb a vznikly hlavně díky moderním možnostem internetu. Peer to peer půjčky přináší na půjčkový trh řadu inovací a výhod. Jaké jsou jejich největší výhody oproti standardním bankovním a nebankovním úvěrům?

Sháníte-li půjčku, kterou můžete získat bez kontroly registru dlužníků nebo bez dokládání příjmů, pak by mohly být peer to peer půjčky řešení vaší problémové situace. Stejně tak by zde mohli získat půjčku i podnikatelé, kterým bankovní sféra příliš podnikatelských půjček nenabízí a nebankovní úvěry pro ně nemusí nabízet příliš dobré podmínky.

Peer to peer platformy se těší stále větší popularitě a vůbec není divu. Přináší dlužníkům celou řadu výhod.

Výhodný úrok

Jedna z největších výhod peer to peer půjček jsou nízké úroky. Úroky zde nejsou pevně dané a fungují na jiném principu než v případě standardních bankovních i nebankovních úvěrů. Největší česká peer to peer platforma Zonky například každému zájemci o půjčku udílí tzv. úvěrový rating, od kterého se odvíjí úroková sazba konkrétního žadatele.

Čím má žadatel o půjčku rizikovější profil, tím vyšší úrok dostává. Klienti, kteří jsou ochotni přiznat příjmy a jsou obecně otevření, představují pro věřitele nízké riziko, a to se odráží i na výši jejich úroku. Ten je často dokonce nižší, než jaký by získal při žádosti o bankovní nebo nebankovní půjčku.

Vysoké procento schválených úvěrů

Většina žadatelů se dočká pozitivní reakce na jejich žádost o půjčku. I žadatelé s horším hodnocením (špatná úvěrová minulost, nechtějí prokázat příjmy) úvěr dostat můžou, pouze s vyšším úrokem. Vyšší úrok je naopak lákadlem pro investory (potenciální věřitelé), kteří se tak dočkají lepšího zhodnocení své investice, šance na schválení půjčky je tak opravdu vysoká.

V porovnání s klasickými nebankovními úvěry jsou pak peer to peer půjčky většinou výhodnější, pouze s výjimkou první půjčky zdarma. Jedná se však o ojedinělou propagační strategii, která žadateli garantuje první půjčku zdarma. Výše úvěru je ale omezena na pár tisíc korun.

Prověřený poskytovatel

Peer to peer platformy fungují už léta a za tu dobu už si získaly řadu spokojených klientů, nemusíte se tak bát podvodů. Všichni zprostředkovatelé peer to peer půjček jsou navíc z logických důvodů regulovaní Českou národní bankou. Veškeré finanční transakce jsou bezpečné a legální. Pokud byste přesto dali přednost online půjčce, poradíme vám, jak vybrat tu správnou.

Vysoký úvěrový limit

Díky úvěrovému limitu řádově ve statisících se peer to peer půjčky řadí spíše na úroveň bankovních půjček nežli nebankovních. Pravdou ovšem je, že v rychlosti schválení nebankovní půjčky vedou.

Zonky nabízí úvěry až do výše 750 000 Kč, a i další čeští poskytovatelé půjčují hodně přes 100 000 Kč. Splatnost je pak přizpůsobena těmto částkám, neboť se pohybuje nejčastěji mezi 5 a 7 lety. Přesnou délku splatnosti si však může každý žadatel o půjčku nastavit individuálně podle svých možností.

Peer to peer půjčka jako investice

Peer to peer půjčky fungují jako půjčky lidem od lidí. Proto zde kromě osoby – dlužníka musí existovat i osoba – věřitel neboli investor. Lidé s volným kapitálem tak mohou na peer to peer platformách zhodnocovat své volné finanční prostředky a dosáhnout tak mnohem lepšího zhodnocení než například u spořícího účtu.

Navíc není třeba k investování prostřednictvím této platformy ani nijak horentní suma. Peer to peer platforma může být naopak zajímavou alternativou pro jedince, kteří nemají s investováním příliš mnoho zkušeností a chtějí si ho aktivně vyzkoušet s nízkým rizikem. Minimální investice totiž je 100 Kč.

Největší čeští poskytovatelé peer to peer půjček

Na našem území poskytuje peer to peer půjčky hned několik společností, přičemž největší a nejvýznamnější jsou tyto dvě:

  • Zonky – nejrozšířenější česká peer to peer platforma, která nabízí půjčky v rozmezí 20 000 až 750 000 Kč. Maximální doba splatnosti je nastavitelná na 7 let. Výhodný úrok, na který až na výjimky nemá odpověď ani banka, začíná těsně pod 3 % na 2,99 % ročně. Naopak maximální RPSN je omezeno na 31,94 %.
  • Žlutý meloun – další z platforem poskytující peer to peer půjčky, vznikl již v roce 2012 na Slovensku a je tak nejstarší peer to peer platformou v Československu. Nabízí celkem tři produkty – půjčku na cokoliv do 250 000 Kč, rychlou půjčku do výše 15 000 Kč, čímž je konkurencí pro nebankovní společnosti nabízející rychlé půjčky a půjčku na hezké bydlení. Půjčky začínají na úroku 4,4 % a splatnost se pohybuje v rozmezí 3–60 měsíců.
Hodnocení
0 / 5 0

Your page rank: