skip to Main Content

Vše, co potřebujete vědět o kontokorentu

Co to je vlastně kontokorent

Většina z vás už asi o kontokorentu slyšela. Někteří z vás už možná měli tu čest se s kontokorentem přímo seznámit a s menším či větším úspěchem ho používají. Málokdo se však může považovat za odborníka na kontokorenty. I proto bychom vás chtěli s tímto bankovním produktem jinak známým také jako povolené přečerpání účtu blíže seznámit. Máme důvod, kontokorent je oblíbený doplňkový produkt, který banka nabízí téměř ke každému osobnímu účtu.

Co je to kontokorent?

Kontokorentní úvěr je velmi rozšířený bankovní produkt, který umožňuje čerpat peníze, ačkoliv je váš zůstatek na účtu nulový. Můžete díky němu pokračovat ve výběru peněz, i když na něm nemáte žádné prostředky nebo nemáte dostatek prostředků k jeho pokrytí. Taková situace se může lehce přihodit, pokud vás zaskočí neočekávaný výdaj těsně před výplatou. Z toho důvodu ho lze například využít i jako alternativu k půjčce před výplatou.

Kontokorent je v praxi omezen maximálním limitem, který umožnuje klientovi banky přečerpat pouze stanovené množství peněz. Úvěr je obvykle charakterizován bezúročným obdobím v délce 6–12 měsíců, po kterém jsou vypůjčené peníze standardně úročeny.

Jak funguje přečerpání účtu?

Díky kontokorentu pokryje banka i provedené platby klientem, které by jinak byly odmítnuty z důvodu nedostatečného zůstatku na účtu.

Stejně jako u jakékoliv jiné půjčky platí klient po překročení bezúročného období úrok. Tento úrok je srovnatelný například s úroky na kreditní kartě nebo u krátkodobých nebankovních půjček. Pokud však umíte s kontokorentem pracovat a máte ho správně nastavený, pak není problém ho využívat na pravidelné bázi a nemusíte zaplatit na úrocích ani korunu.

Pokud na druhou stranu víte, že budete potřebovat půjčku pouze jednorázově, může vám dobrou službu udělat i krátkodobá půjčka.

Chcete se podrobně porozhlédnout po této finanční rezervě? Mrkněte na srovnání kontokorentů online.

Na co se kontokorent hodí nejlépe?

Běžný účet do mínusu

Povolené přečerpání poskytuje klientovi banky cenný nástroj, jak rozšířit možnosti běžného účtu. Pokud vám chybí na zaplacení nájemného pár tisíc korun, kontokorent zajistí, že budete mít na účtu dostatek prostředků i když se vám momentálně nedostává hotovosti.

Banky samozřejmě tuto službu poskytují, protože z ní mají také prospěch v podobě úroků případně poplatku. Pokud banka klienta s touto nabídkou osloví, každý by se měl být jistý, že bude kontokorent využívat opravdu šetrně a pouze v případě nouzových situací, k čemuž je tento nástroj také určen.

Klíčové charakteristiky kontokorentu:

  • Kontokorent je poskytovaný bankami majitelům účtů, kteří mohou čerpat hotovost i když jejich bankovní konto dosáhne nulové hodnoty.
  • Kontokorent pomáhá klientům pokračovat v placení svých účtů, i když na jejich účtu není dostatek peněz.
  • Po překročení bezúročného období funguje kontokorent jako jakýkoliv jiný úvěr, klient banky z něj platí úrok, případně i jednorázový poplatek.

Co byste také měli zvážit

Pokud nestihnete splatit kontokorent již v bezúročném období, může vám začít banka přičítat poměrně nepříjemné úroky, které mohou nakonec tvořit i velmi výraznou částku. Myslete na to, abyste používali kontokorent s rozmyslem, jako rezervu, kterou hned po výplatě pravidelně splatíte. Pak může sloužit velmi dobře.

Z toho důvodu je dobré nastavovat kontokorent do výše přibližně poloviny vašeho pravidelného příjmu. Pak byste neměli mít nikdy problém. Pokud byste pak uvažovali o jiných alternativách ke kontokorentu, můžete zvážit i nebankovní půjčky. Zvláště ty krátkodobé nabízejí celou řadu možností na půjčení zajímavé částky za poměrně výhodných finančních podmínek.

Hodnocení
0 / 5 5

Your page rank:

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *