Skip to content

Když při žádosti o půjčku potřebujete ručitele

Poradce: Když při žádosti o půjčku potřebujete ručitele

Někdy nemáte na vybranou a musíte o svůj úvěr či o půjčku požádat s pomocí další osoby. Kdy se můžete do takové situace dostat? Jak se s ní vyrovnat? A kde hledat osobu, která bude ručit za vaše závazky? Na tyto otázky se zaměříme v tomto článku. Ačkoliv půjčky s ručitelem už nejsou tak rozšířené jako kdysi, tak stále když chcete větší obnos peněz a nejste pro poskytovatele dostatečně bonitní, může být ručitel vyžadován.

Máte nedostatečné nebo nepravidelné příjmy

Pokud máte nízké příjmy, nemůžete se divit, když vám banka nabídne půjčku pouze s asistencí ručitele nebo spoludlužníka. Ať už se jedná o příjmy nízké, nepravidelné nebo časově omezené (například máte smlouvu v zaměstnání jen do konce roku), ručitel je potřeba. V takovém případě je ideální oslovit partnera či partnerku, zda by si půjčku nechtěli sjednat spolu s vámi. Obecně je lepší obrátit se na rodinné příslušníky než na někoho z přátel, protože na rodinu se můžete obvykle více spolehnout.

Náš TIP: V tomto případě vám může pomoc partnerská půjčka do Cofidisu, která vám nabídne lepší podmínky a ještě s úrokem od 4,49 % ročně.

Jste v pokročilém věku

Ačkoliv mnoho poskytovatelů nabízí půjčky pro důchodce, tak ti často narazí na problém, že si bez ručitele nemohou půjčit přesně tak vysokou částku, jakou potřebují. První možností je omezit své požadavky a sjednat si půjčku nižší (třeba půjčku do 5 000 Kč získáte stoprocentně i bez ručitele). Jako druhá možnost se nabízí požádat ručitele, který se o závazky v případě nesplácení postará. Senioři často mají i nízké příjmy, protože pobírají pouze důchod – což souvisí s prvním bodem a i to se jistě podílí na nižší bonitě.

Chcete si půjčit velkou částku

Někdy se stane, že jste pro banku sice dostatečně bonitní, ale v pravidlech pro poskytování úvěrů je uvedeno, že vám půjčí pouze tehdy, když budete mít ručitele či spoludlužníka. Tento stav sice lze obejít tak, že si sjednáte dvě půjčky a každou někde jindy. Je to však už poměrně složité a vždy je lepší mít jen jednu velkou půjčku než více drobných. Půjčit si můžete také méně peněz a až část splatíte, nechat si půjčku navýšit. Ne vždy je to ale možné řešení (například když potřebujete půjčku na auto).

Půjčka s ručitelem by vám neměla působit zbytečné starosti. Může být poskytnuta jako krátkodobá půjčka i jako dlouhodobá půjčka bez registru. Ručitel pouze podepíše, že zodpovídá za vaše závazky a většinou s ním nic specifického už řešit nemusíte. Je však dobré splátky odvádět včas a držet ho v obraze, protože v případě vašeho nesplácení, může jít i o jeho závazky.

Výhody a nevýhody půjčky s ručitelem

  • S ručitelem dosáhnete na lepší podmínky půjčky.
  • Získáte nižší úrok a vyšší objem finančních prostředků.
  • Ručitel se může proti nesplácení zajistit směnkou.
  • Lze smluvně ošetřit vyvázání ručitele po určité době.
  • Pokud někdo ručí, sám těžko získá vlastní úvěr.
  • Je zde riziko finančních problémů, pokud dlužník přestane splácet.
Hodnocení
0 / 5 0

Your page rank: