skip to Main Content

Jak sestavit podnikatelský plán, abyste získali podnikatelský úvěr?

Muž řeší podnikatelský záměr a vymýšlí plán

Žádost o půjčku může být pro začínajícího podnikatele nebo firmu poměrně nepříjemný zážitek. Dříve nepoznaná situace. Pokud však chcete získat půjčku na rozvoj podnikání, budete muset představit věřiteli poměrně podrobný podnikatelský záměr. Poradíme vám, jak ho vypracovat, a v závěru se i dozvíte, kde můžete také vzor podnikatelského plánu najít.

Každý podnik se nachází v jedinečné pozici. Můžete získat podnikatelský úvěr navzdory vaší nižší bonitě. Bez ohledu na vaší situaci však bude třeba k úspěšné žádosti o půjčku zpracovat podrobný podnikatelský záměr. Jak na to? Dozvíte se to ve 4 krocích.

1. Důkladně se na žádost o úvěr připravte

Proces žádosti o podnikatelský úvěr může být možná snazší, než si většina lidí uvědomuje. Je však třeba se řádně připravit. Jenom pokud budete mít přehled o firemních financích a budete znát vaše možnosti, pak můžete postupovat správným směrem. Než o půjčku pro podnikatele zažádáte, je třeba udělat dvě věci:

 • Připravte si finanční podklady

Jednou z hlavních obav spojenou se žádostí o podnikatelský úvěr je množství požadovaných informací. Neexistuje příliš efektivních způsobů, jak se dodání těchto informací vyhnout. Na druhou stranu se na to můžete připravit dopředu. Podívejte se na vzor podnikatelského plánu na stránkách ČSOB, dozvíte se z něj vše potřebné. Postupujte podle vzoru a nic vás při žádosti nezaskočí.

 • Pochopte, jaké máte možnosti

Seznamte se s tím, jaké typy podnikatelských půjček jsou k dispozici, včetně podmínek jejich získání. Každá společnost bude mít při podání žádosti specifické podmínky a je možné, že nebankovní společnosti po vás ani zpracování podnikatelského plánu nebudou požadovat. Shromáždění těchto informací vám může nějakou dobu trvat, ale pomůže vám učinit to nejlepší rozhodnutí.

2. Rozhodněte se, zda chcete podat žádost v bance nebo využít online srovnání

Před mnoha lety bylo jediným způsobem, jak získat podnikatelský úvěr, žádat v bance. Ta po vás požadovala doložení podnikatelského záměru, vaší bonity a pokud jste prošli přísným schvalovacím procesem, měli jste vyhráno.

V dnešním světě podnikání však můžete získat podnikatelský úvěr i online. Jaké jsou však rozdíly? Co to pro vás znamená? Pojďme to rozebrat více:

Výhody bankovního financování

 • Výhoda jednání tváří v tvář, můžete se doptat na všechny nesrovnalosti.
 • S vaší bankou již možná máte nějaký vztah, máte k ní tedy i důvěru
 • Můžete těžit ze zkušeností dalších podnikatelů žádajících o podnikatelskou půjčku
 • Bankovní podnikatelská půjčka bude levnější než nebankovní půjčka

Výhody online financování

Je zřejmé, že obě možnosti mají své výhody i nevýhody, ale existují pouze dvě otázky, které si musíte položit, abyste věděli, kde se máte o financování svého podnikání ucházet:

Mohu získat bankovní podnikatelskou půjčku?

Ano, podle vzoru podnikatelského plánu určitě budete schopní dodat veškeré požadované dokumenty, nicméně získání bankovního financování je známé svou obtížností. Budete za sebou muset mít už nějakou historii, silné tržby, zisk a dobré cash-flow. Pokud tento popis odpovídá vašemu podnikání, pak určitě začněte se žádostí o bankovní podnikatelský úvěr. Ostatní zájemci však budou muset dát přednost online žádosti u nebankovních společností.

Jak rychle potřebuji peníze?

I když si myslíte, že by vám banka váš podnikatelský plán mohla posvětit, mějte na paměti, že proces schválení podnikatelské půjčky může trvat i celé týdny. Pokud potřebujete hotovost rychle, bude opět nejlepším řešením online žádost. Mnoho online poskytovatelů podnikatelských půjček vás může zafinancovat během pár dní.

Pouze vy můžete rozhodnout, která možnost je pro vás a vaši společnost lepší, ale ujistěte se, že jste k sobě ohledně svých šancí na schválení bankovního úvěru upřímní.

3. Rozhodli jste se pro bankovní financování? Přemýšlejte jako věřitel

Pokud jste se přeci jenom rozhodli pro bankovní financování, vypracování podnikatelského plánu se určitě nevyhnete, proto vám ještě jednou připomínáme, že skvělý vzor podnikatelského záměru naleznete tady.

Postupujte tedy podle návodu, ale i při jeho zpracování byste měli přemýšlet podobně jako banka, jenom tak můžete zvýšit šanci na zdárné získání úvěru. Jaké faktory se na schválení úvěru kromě podnikatelského plánu budou nejvíce podílet?

 • Požadovaná výše úvěru – ano, požadovaná výše podnikatelské půjčky ovlivní vaše šance na získání financování. Věřitelé se často drží omezení na úrovni kolem 10 % vašich ročních tržeb. Pokud jsou tedy vaše roční tržby milion korun, půjčku ve výši půl milionu korun pravděpodobně nezískáte.
 • Účel úvěru – odpověď na tuto otázku možná bude automaticky znamenat, že budete muset o podnikatelský úvěr zažádat nebankovní společnost. Banka po vás bude většinou chtít doložit účel úvěru, i proto pro ni zpracováváte podnikatelský záměr.
 • Roční zisk – věřitel bude přirozeně chtít, abyste byli půjčku schopní splácet. Čím větší zisk společnosti, tím větší je vaše šance na získání úvěru.
 • Bankovní zůstatky na vašem účtu – nejenomže banku bude zajímat, jak jste na tom s tržbami a ziskem, navíc se budou dívat i na to, jak spravujete přicházející a odcházející hotovost.
 • Výše marže – nezbývá než zopakovat, že je skvělé, pokud má váš podnik zajímavé tržby a váš bankovní zůstatek je solidní, pokud ale není vaše firma zisková, banky se budou ostýchat s vámi spolupracovat.
 • Odvětví – samozřejmě existují oblasti, které někteří věřitelé považují za rizikovější. Hned pro začátek se tak vyplatí informovat, zda nebude mít věřitel problém s vaším předmětem podnikání.

Víceméně všechny tyto informace bude obsahovat váš podnikatelský plán, je však dobré se nad nimi zamyslet už dopředu, abyste podnikatelský plán nezpracovávali zbytečně.

4. Řiďte se osvědčenými postupy

Než začnete zpracovávat váš podnikatelský plán podle vzoru, projděte si kompletní žádost o podnikatelský úvěr. Pokud máte nějaké dotazy, obraťte se na věřitele. Tím se vyčistí vzduch a vzroste vaše šance, že se vyhnete chybám, které by mohly celou vaši žádost o podnikatelský úvěr zhatit. Dodržujte především tyto zásady:

 • Při zpracování podnikatelského záměru buďte upřímní – nevyplatí se lhát. Věřitelé budou k ověření informací požadovat dokumentaci a přesvědčí se, zda píšete ve svém plánu pravdu.
 • Buďte důkladní – více informací, které bance poskytnete, zvýší šanci na získání podnikatelské půjčky
 • Pokud je to nutné, neváhejte informace doplnit – vždy se snažte vyjít vstříc jakýmkoliv požadavkům ze strany banky.

Jakmile máte zpracovaný podnikatelský plán a zažádáno o podnikatelský úvěr, zbývá už jen poslední, počkat si na schválení ze strany věřitele. Věřte, že pokud budete postupovat podle tohoto návodu, uděláte pro získání podnikatelského úvěru maximum.

Hodnocení
0 / 5 4.5

Your page rank:

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *