skip to Main Content

Dlouhodobé půjčky svlečené do naha – vše co o nich musíte vědět

Mladý pár si pořídil dlouhodobou půjčku

Ať už z důvodu konsolidace více menších půjček nebo zkrátka proto, že potřebujete koupit automobil, můžete shánět právě dlouhodobou půjčku. Délka splatnosti je jedním z nejčastějších kritérií, podle kterého lze půjčky filtrovat. Běžně se rozlišují půjčky krátkodobé, střednědobé a dlouhodobé. Právě dlouhodobé půjčky jsou aktuálně velmi rezonujícím tématem, pojďme se na ně společně podívat z bližší perspektivy.

Mezi krátkodobé půjčky patří hojně využívané mikropůjčky – rychlá půjčka, SMS půjčka nebo půjčka před výplatou. Jejich splatnost je maximálně měsíc. Typické jsou svou flexibilností a poměrně vysokými poplatky. Tradiční spotřebitelské bankovní i nebankovní úvěry patří do kategorie střednědobých půjček. Jejich splatnost se nejčastěji pohybuje v horizontu pár let. Střednědobé půjčky využívají klienti k nákupu elektroniky a dalšího vybavení domácnosti a zaplacení dovolených. Dlouhodobé půjčky pak mohou mít splatnost i několik desítek let.

Chcete si dlouhodobě půjčit milion? Není problém

Dlouhodobé půjčky je možné opět dále dělit. Nejznámější jsou hypotéky, které představují speciální účelový úvěr na bydlení. Hypotéka je vždy vázaná na zástavu v podobě nemovitosti. Často se jedná právě o kupovanou nemovitost. Výše hypoték se pohybuje od statisíců až po milionové částky. Při rozložení splácení třeba na 30 let však můžete i několik milionů splácet v tisícových splátkách.

Hypoteční úvěry poskytují bankovní společnosti. Uspět se svou žádostí může jak fyzická, tak právnická osoba s prokazatelným a dostatečně vysokým příjmem. Žádost o hypotéku je spojena s poměrně dlouhotrvajícím schvalovacím procesem. Hypotéku tak nelze sjednat online a připravte se na náročnou administrativu.

Hypotéka však není jediným zástupcem v kategorii dlouhodobých půjček. Banky i nebankovní společnosti poskytují další účelové i neúčelové půjčky s úvěrovým rámcem nejčastěji do milionu korun. Poskytovatelé zmíněných úvěrů mají různé podmínky. Někdo vyžaduje ručení nemovitostí, jiná společnost dostatečný příjem a další společnosti alespoň čistý registr dlužníků. Žádosti o půjčky ve výši statisíců korun jsou posuzovány velmi individuálně.

Proč si pořídit dlouhodobou půjčku?

Hlavní výhodou dlouhodobých půjček je, že je nemusíte splatit během pár dnů či týdnů. Půjčka se splatností na 10 let není ničím neobvyklým.

  • Dlouhá splatnost půjček přináší nižší splátky

Díky dlouhé splatnosti také roste úvěrový rámec. Výši dlouhodobých půjček lze sjednat řádově ve statisících až milionech. Díky delší době splatnosti a vysokému úvěrovému rámci, mohou dlouhodobé půjčky výrazně promlouvat do kvality vašeho života. Mohou sloužit ke koupi nového auta či financování rekonstrukce nebo pořízení bydlení.

  • Půjčit si můžete i několik milionů korun

Dlouhodobé půjčky lze sjednat v bance i nebankovní společnosti. Díky dlouhé době splácení se můžete i u nebankovní společnosti dočkat poměrně zajímavých úvěrových podmínek. Plusem je méně administrativy.

  • Dlouhodobou půjčku nabízí i nebankovní společnosti

Mají také nevýhody?

Žádosti o dlouhodobé půjčky se samozřejmě posuzují individuálně, často se vám stane, že budete muset alespoň doložit příjem, případně mít čím ručit. Dlouhodobé půjčky bez doložení příjmů pak v nabídce bank najdete stěží. I mezi nebankovními společnostmi jich je jako šafránu.

  • Dlouhodobá půjčka bez doložení příjmu se hledá těžko

Často se stává, že poskytovatel dlouhodobé půjčky bude chtít vědět „na co peníze použijete“ čili doložit účel půjčky. Najít společnost, které nebude záležet na účelu půjčky je poměrně oříšek.

  • Nutnost dokládat účel úvěru

Dlouhodobé půjčky jsou typické nižšími splátkami. To je nesporná výhoda. Dosáhnete jí však díky rozložení splátek na velmi dlouhou dobu. Při sjednání půjčky mějte na mysli, že si pořizujete závazek na opravdu dlouhou dobu, a proto byste měli být při výběru půjčky velmi opatrní.

  • Delší doba splácení – větší důležitost výběru poskytovatele

Jak si vybrat tu nejlepší?

V předchozím odstavci jsme zdůrazňovali důležitost výběru dlouhodobé půjčky. Měli byste k němu přistupovat s jistou dávkou obezřetnosti. Pro začátek je důležité si uvědomit následující:

  • PROČ – proč si potřebujete půjčit peníze
  • KOLIK – kolik peněz si chcete půjčit
  • JAK – jak vysokou částku zvládnete splácet
  • KDY – kdy chcete mít půjčku splacenou

Rozmyslíte-li si tyto základní otázky, můžete se pomalu pustit do výběru nejvhodnější varianty. Hledat můžete na vlastní pěst, což může být časově náročné anebo využít jednoho ze srovnávačů. Vybírat můžete mezi dlouhodobými bankovními i nebankovními půjčkami. Speciální skupinou nebankovních dlouhodobých půjček pak jsou půjčky bez registru.

Hledáte-li nejvhodnější půjčku sami, pak porovnávejte především tato kritéria:

  • Úroková sazba
  • Poplatky a sankce
  • RPSN
  • Možnosti předčasného splacení

Bankovní dlouhodobé půjčky

Na nejvýhodnější dlouhodobé půjčky narazíte především v bance, která zpravidla nabízí lepší podmínky než nebankovní společnosti. Ty si určují vyšší úroky a nezřídka kdy i nejrůznější poplatky, se kterými se v bance nesetkáte.

Na druhou stranu jsou banky mnohem striktnější při posuzování bonity klienta, proto na bankovní půjčku nedosáhnou lidé bez prokazatelných příjmů nebo se záznamem v registru dlužníků či v exekuci. Těmto lidem nabízí východisko nebankovní poskytovatelé.

Nebankovní dlouhodobé půjčky

Dlouhodobé nebankovní půjčky nemusí být tak výhodné jako bankovní, podmínky nebankovních společností však splní mnohem větší procento potenciálních klientů. Délka splatnosti je standardně nižší než u bank, ale záleží na konkrétní nebankovní společnosti.

Výhodou také je, že pokud se rozhodnete pro nebankovní dlouhodobou půjčku, často se dočkáte neúčelového úvěru. Budete tedy moci peníze využít na cokoliv.

Dlouhodobé půjčky bez registru

Na trhu existuje i kategorie dlouhodobých půjček bez registru. Záznam v registru dlužníků, může být překážkou pro spoustu žadatelů o bankovní i nebankovní půjčky. V rámci nebankovního sektoru však můžete najít i takové společnosti, pro které není záznam v registru dlužníků problémem.

Mějte však na paměti, že po vás mohou tyto společnosti naopak požadovat prokázat dostatečnou bonitu jiným způsobem:

  • Doložení příjmů
  • Přítomnost další osoby – ručitele
  • Zástava nemovitosti

Pokud splníte jednu z výše zmíněných možností, pak můžete dosáhnout i na dlouhodobou půjčku bez registru. Naleznete-li dlouhodobou půjčku bez registru, kde nemusíte nikterak dokládat ani svou bonitu, dejte nám vědět, nám se podobný produkt najít nepodařilo.

Hodnocení
0 / 5 5

Your page rank: