skip to Main Content

Co je nezajištěná půjčka a jaké má výhody?

Nezajištěná půjčka - co to je?

Nezajištěná půjčka je typ úvěru, za který obvykle není třeba ručit majetkem a není požadován ani ručitel. Může jít o bankovní i nebankovní půjčky a po žadateli je většinou požadováno potvrzení o výši příjmů nebo musí dokázat svou bonitu nějakým jiným způsobem. Na druhé straně mu nehrozí, že v případě problémů se splácením přijde o svůj majetek. Hrozí mu především negativní záznam v registrech dlužníků.

Úvěry typu půjčky na auto nebo hypoteční úvěry jsou zajištěné úvěry, protože se k jejich zajištění používá právě kupovaný vůz nebo nemovitost. Samozřejmě existují i nezajištěné půjčky na auto, které mají obvykle podobu neúčelového úvěru, ale obecně platí, že lepší sazbu získáte, pokud ručíte za úvěr vozem.

Co je nezajištěná půjčka

Jedná se o typ úvěru, pro jehož sjednání není vyžadováno žádné zajištění v podobě žadatelova majetku. Jinými slovy, věřitel vám nemůže zabavit žádné aktivum – záruku, pokud nebudete půjčku splácet. Vzhledem k tomu, že není dluh zajištěný, je pro věřitele o něco riskantnější, a proto jsou nezajištěné půjčky nabízené s vyšším úrokem. Obvykle se také jedná o krátkodobé půjčky s nižším úvěrovým limitem, případně se jedná o půjčky využívané před výplatou k překlenutí krátkodobého finančního nedostatku.

Úroková sazba je navrhovaná věřitelem na základě vaší bonity. Pokud máte bezchybnou úvěrovou historii a dostatečné příjmy, není problém získat nezajištěnou půjčku v bance. Žadatelé s horší úvěrovou historií pak budou muset vzít za vděk spíše nebankovní půjčkou. Máte-li však zájem o půjčku bez doložení příjmů nebo podnikatelskou půjčku, často se bez zajištění neobejdete.

Sjednání nezajištěné půjčky však je jinak zcela běžné. Pokud víte, jak své dluhy spravovat, můžete použít i nezajištěné půjčky k dosažení zářné finanční budoucnosti.

Jaké jsou typy nezajištěných úvěrů

Klasickými formami nezajištěných úvěrů jsou bankovní kreditní karty a kontokorenty, které často charakterizuje bezúročné období. Podobně si lze zřídit i nezajištěnou první půjčku zdarma od nebankovního poskytovatele, který rovněž v případě vzorného splácení nezatíží dlužníka platbou úroků.

Z dlouhodobějších nezajištěných úvěrů to jsou bankovní půjčky na cokoliv, které charakterizuje vůbec nejlepší úroková sazba ze všech nezajištěných půjček. Dále se jedná o celou řadu krátkodobých půjček, mezi které patří zmíněná půjčka do výplaty, hotovostní půjčka na ruku nebo rychlá půjčka ještě dnes. Většinu z nich lze získat v relativně krátkém čase, obvykle je třeba dodat potvrzení o výši příjmů, i když nebankovní poskytovatelé často dokážou i přimhouřit oči.

Co se stane, když nebudete nezajištěný dluh splácet?

Přestože věřitel nemůže převzít v případě problémů se splácením váš majetek, což je nesporná výhoda nezajištěných půjček, budete čelit problémům. V prvé řadě vám mohou být účtované poplatky za zpoždění splátek. Pokud se pak se splácením zpozdíte příliš, váš nezajištěný dluh může být předán inkasní agentuře a zároveň se objeví záznam ve vašich registrech dlužníků. To vám stíží sjednání půjčky v nejbližší budoucnosti a také se vám může stát, že se na příštích 3-5 let budete muset spolehnout pouze na půjčky bez registru.

V neposlední řadě vám může hrozit při dlouhodobém nesplácení dluhů i soud a případná exekuce, takže nakonec můžete i z důvodu nesplácení nezajištěných půjček přijít o vlastní majetek.

Zajištěná půjčka Nezajištěná půjčka
Typický příklad Hypotéka, půjčka na auto Kreditní karta, půjčka na cokoliv, půjčka před výplatou
Délka splacení Roky až desítky let Dny až desítky měsíců
Rizika V případě problémů hrozí zabavení majetku dlužníka V případě problémů se může objevit negativní záznam v registrech dlužníka
Úroková sazba 2-10 % 4-25 %
Využití půjčky Většinou se jedná o účelovou půjčku Lze jí využít na cokoliv

Srovnání nezajištěné a zajištěné půjčky

Jak můžete vidět v tabulce výše, zajištěná půjčka je obvykle spojena s nějakým aktivem. Dvě z nejčastějších zajištěných půjček jsou hypotéky a půjčky na auto. Pokud tyto dluhy nezaplatíte, může vám věřitel zabavit váš dům nebo odebrat vaše vozidlo.

Právě díky záruce v podobě majetku však bývají zajištěné půjčky „levnější“ – bývají za ně účtovány nižší úrokové sazby. Nezajištěné půjčky pak také obvykle mívají kratší dobu splatnosti a v případě problémů vám tedy nehrozí zabavení majetku, ale váš „prohřešek se zapíše do registrů dlužníků – plus povinnost půjčku splatit vám stále zůstává.

Jak se rychle nezajištěné půjčky zbavit?

Chcete-li se rychle nezajištěné půjčky zbavit, máte v zásadě dvě možnosti – můžete půjčku splatit předčasně, nebo vyhlásit osobní bankrot.

Samozřejmě první možnost je mnohem lepší. Můžete se například pokusit snížit měsíční výdaje a vhodným přerozdělením ušetřených peněz dluh eliminovat. Případně můžete zauvažovat o refinancování nebo konsolidování vašich půjček. Tím nedosáhnete rychlého splacení, ale můžete díky využití srovnávače objevit půjčku s nižší úrokovou sazbou, nebo si vyjednat nižší splátky.

Pokud však čelíte extrémním finančním obtížím, nemusí být ani jedna z výše zmíněných alternativ možností. V takovém případě můžete zvážit podání návrhu na osobní bankrot. To vám pomůže se částečně zbavit veškerých dluhů a splácet je v nějaké udržitelné formě. Samozřejmě však bude poškozena vaše úvěrová historie a na pár let se budete muset rozloučit s možností sjednání většiny výhodných půjček.

Hodnocení
0 / 5 5

Your page rank:

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.