Máte negativní zkušenost se sjednáním půjčky v bance a přemýšlíte, kde by vám mohli půjčit? V prvé řadě záleží, z jakého důvodu vás bance odmítly. Řešením však mohou…
Co je nezajištěná půjčka a jaké má výhody?
Nezajištěná půjčka je typ úvěru, za který obvykle není třeba ručit majetkem a není požadován ani ručitel. Může jít o bankovní i nebankovní půjčky a po žadateli je většinou požadováno potvrzení o výši příjmů nebo musí dokázat svou bonitu nějakým jiným způsobem. Na druhé straně mu nehrozí, že v případě problémů se splácením přijde o svůj majetek. Hrozí mu především negativní záznam v registrech dlužníků.
Úvěry typu půjčky na auto nebo hypoteční úvěry jsou zajištěné úvěry, protože se k jejich zajištění používá právě kupovaný vůz nebo nemovitost. Samozřejmě existují i nezajištěné půjčky na auto, které mají obvykle podobu neúčelového úvěru, ale obecně platí, že lepší sazbu získáte, pokud ručíte za úvěr vozem.
Co je nezajištěná půjčka
Jedná se o typ úvěru, pro jehož sjednání není vyžadováno žádné zajištění v podobě žadatelova majetku. Jinými slovy, věřitel vám nemůže zabavit žádné aktivum – záruku, pokud nebudete půjčku splácet. Vzhledem k tomu, že není dluh zajištěný, je pro věřitele o něco riskantnější, a proto jsou nezajištěné půjčky nabízené s vyšším úrokem. Obvykle se také jedná o krátkodobé půjčky s nižším úvěrovým limitem, případně se jedná o půjčky využívané před výplatou k překlenutí krátkodobého finančního nedostatku.
Úroková sazba je navrhovaná věřitelem na základě vaší bonity. Pokud máte bezchybnou úvěrovou historii a dostatečné příjmy, není problém získat nezajištěnou půjčku v bance. Žadatelé s horší úvěrovou historií pak budou muset vzít za vděk spíše nebankovní půjčkou. Máte-li však zájem o půjčku bez doložení příjmů nebo podnikatelskou půjčku, často se bez zajištění neobejdete.
Sjednání nezajištěné půjčky však je jinak zcela běžné. Pokud víte, jak své dluhy spravovat, můžete použít i nezajištěné půjčky k dosažení zářné finanční budoucnosti.
Jaké jsou typy nezajištěných úvěrů
Klasickými formami nezajištěných úvěrů jsou bankovní kreditní karty a kontokorenty, které často charakterizuje bezúročné období. Podobně si lze zřídit i nezajištěnou první půjčku zdarma od nebankovního poskytovatele, který rovněž v případě vzorného splácení nezatíží dlužníka platbou úroků.
Z dlouhodobějších nezajištěných úvěrů to jsou bankovní půjčky na cokoliv, které charakterizuje vůbec nejlepší úroková sazba ze všech nezajištěných půjček. Dále se jedná o celou řadu krátkodobých půjček, mezi které patří zmíněná půjčka do výplaty, hotovostní půjčka na ruku nebo rychlá půjčka ještě dnes. Většinu z nich lze získat v relativně krátkém čase, obvykle je třeba dodat potvrzení o výši příjmů, i když nebankovní poskytovatelé často dokážou i přimhouřit oči.
Co se stane, když nebudete nezajištěný dluh splácet?
Přestože věřitel nemůže převzít v případě problémů se splácením váš majetek, což je nesporná výhoda nezajištěných půjček, budete čelit problémům. V prvé řadě vám mohou být účtované poplatky za zpoždění splátek. Pokud se pak se splácením zpozdíte příliš, váš nezajištěný dluh může být předán inkasní agentuře a zároveň se objeví záznam ve vašich registrech dlužníků. To vám stíží sjednání půjčky v nejbližší budoucnosti a také se vám může stát, že se na příštích 3-5 let budete muset spolehnout pouze na půjčky bez registru.
V neposlední řadě vám může hrozit při dlouhodobém nesplácení dluhů i soud a případná exekuce, takže nakonec můžete i z důvodu nesplácení nezajištěných půjček přijít o vlastní majetek.
Zajištěná půjčka | Nezajištěná půjčka | |
---|---|---|
Typický příklad | Hypotéka, půjčka na auto | Kreditní karta, půjčka na cokoliv, půjčka před výplatou |
Délka splacení | Roky až desítky let | Dny až desítky měsíců |
Rizika | V případě problémů hrozí zabavení majetku dlužníka | V případě problémů se může objevit negativní záznam v registrech dlužníka |
Úroková sazba | 2-10 % | 4-25 % |
Využití půjčky | Většinou se jedná o účelovou půjčku | Lze jí využít na cokoliv |
Srovnání nezajištěné a zajištěné půjčky
Jak můžete vidět v tabulce výše, zajištěná půjčka je obvykle spojena s nějakým aktivem. Dvě z nejčastějších zajištěných půjček jsou hypotéky a půjčky na auto. Pokud tyto dluhy nezaplatíte, může vám věřitel zabavit váš dům nebo odebrat vaše vozidlo.
Právě díky záruce v podobě majetku však bývají zajištěné půjčky „levnější“ – bývají za ně účtovány nižší úrokové sazby. Nezajištěné půjčky pak také obvykle mívají kratší dobu splatnosti a v případě problémů vám tedy nehrozí zabavení majetku, ale váš „prohřešek se zapíše do registrů dlužníků – plus povinnost půjčku splatit vám stále zůstává.
Jak se rychle nezajištěné půjčky zbavit?
Chcete-li se rychle nezajištěné půjčky zbavit, máte v zásadě dvě možnosti – můžete půjčku splatit předčasně, nebo vyhlásit osobní bankrot.
Samozřejmě první možnost je mnohem lepší. Můžete se například pokusit snížit měsíční výdaje a vhodným přerozdělením ušetřených peněz dluh eliminovat. Případně můžete zauvažovat o refinancování nebo konsolidování vašich půjček. Tím nedosáhnete rychlého splacení, ale můžete díky využití srovnávače objevit půjčku s nižší úrokovou sazbou, nebo si vyjednat nižší splátky.
Pokud však čelíte extrémním finančním obtížím, nemusí být ani jedna z výše zmíněných alternativ možností. V takovém případě můžete zvážit podání návrhu na osobní bankrot. To vám pomůže se částečně zbavit veškerých dluhů a splácet je v nějaké udržitelné formě. Samozřejmě však bude poškozena vaše úvěrová historie a na pár let se budete muset rozloučit s možností sjednání většiny výhodných půjček.
Hodnocení
0 komentářů k zobrazení