skip to Main Content

7 věcí, které byste měli vědět o hotovostních půjčkách

Hotovostní půjčky na cokoliv

Každoročně využívá tisíce Čechů hotovostní půjčky ať už ke konsolidaci dluhů, platby za neočekávané výdaje nebo vylepšení vybavení domácnosti. 70 procent českých občanů má zkušenosti s pořízením hotovostní půjčky. V minulosti bylo standardem vyřizování si půjčky na pobočkách bank či úvěrových společností, dnes již dává dvě třetiny klientů přednost vyřízení hotovostní půjčky online.

Hotovostní půjčky nabízejí rychlé vyřízení

Proč jsou hotovostní půjčky tak přitažlivé? Hotovostní půjčky nabízejí rychlé vyřízení. Jsou obecně nižší než například hypotéky nebo bankovní účelové úvěry, často jsou však poskytované bez zástavy a záznam v registru dlužníků vám nebankovní společnost také promine.

Můžete vybírat z hotovostních půjček od několika bankovních i nebankovních společností s různými úrokovými sazbami a dobou splácení. O tom, jak výhodnou hotovostní půjčku si budete moci vybrat rozhoduje vaše bonita.

Jak už bylo napsáno v úvodu, moderním trendem rychlých hotovostních půjček je možnost sjednání online. Stačí vyplnit formulář na stránkách společnosti a posléze vyčkat na schválení vaši žádosti, nemusíte tak docházet na žádnou pobočku. Peníze obdržíte ve většině případů do druhého dne na účet, často však stačí vyčkat i pár minut, případně si můžete pro výběr peněz vybrat jinou cestu, ať už je to doručení do domu nebo výběr v síti terminálů společnosti sazka.

Pokud uvažujete o získání hotovostní půjčky, je třeba zvážit několik věcí, než uděláte konečné rozhodnutí:

1. Jak fungují?

Hotovostní půjčky jsou formou úvěru. To znamená, že si půjčíte fixní částku a tu splácíte zpět s úrokem, na rozdíl třeba od kontokorentu, kde máte otevřené povolené přečerpání účtu. Její splatnost se může pohybovat od dnů u půjček před výplatou až po desítky měsíců u spotřebitelských úvěrů.

Jakmile svou půjčku splatíte, je váš úvěrový účet uzavřen. V případě, že potřebujete více peněz, musíte požádat o novou půjčku, což nemusí být vždy možné. Důležité především je, proč potřebujete peníze a na základě toho zvolit nejvhodnější typ půjčky, který nejlépe odpovídá vaší současné životní situaci.

2. Typy půjček

Existují dva typy hotovostních půjček – zajištěné a nezajištěné.

  • Nezajištěné – tyto půjčky jsou poskytované bez ručení a bez zástavy. Věřitel se rozhoduje na základě vaší bonity a finanční historie, zda vám poskytne půjčku i bez ručení. Pokud byste na půjčku bez zajištění neměli nárok nebo byste chtěli dosáhnout lepších úvěrových podmínek, nabízejí především bankovní společnosti možnost sjednání zajištěné hotovostní půjčky. U nebankovních společností však tato možnost často chybí.
  • Zajištěné – za půjčku je ručeno třetí osobou nebo vlastním majetkem. Ve chvíli, kdy nejste schopni splácet vám pak je tento majetek zabaven. Zvláště u hotovostních půjček se může jednat o dvousečnou zbraň, můžete dostat lepší úrok, ale neustále nad vámi visí hrozba zabavení majetku.

3. Kde můžete o hotovostní půjčku zažádat

Banka je pravděpodobně první místo, které vám přijde na mysl, když se rozhodnete žádat o půjčku. Není však jediným typem věřitele, který nabízí hotovostní půjčky. Družstevní záložny, poskytovatelé spotřebitelských úvěrů, online půjčky, peer to peer půjčky a mnoho dalších je možné v krátkosti rozdělit do dvou kategorií – bankovní a nebankovní.

  • Bankovní hotovostní půjčka – hotovostní půjčku vám banka poskytne pouze v případě, že máte doložitelný příjem a máte čisté záznamy registrů dlužníků. U bankovní hotovostní půjčky je často také požadováno ručení či zástava nemovitosti nebo dokládání účelu půjčky.
  • Nebankovní hotovostní půjčka – nebankovní hotovostní půjčku můžete dostat i se záznamem v registru dlužníků a bez dokládání příjmů. Hotovostní nebankovní půjčka je také standardně neúčelová. Pokud se rozhodnete pro hotovostní půjčku u nebankovní společnosti, nejprve si ji dobře prověřte, tento typ půjček může být spojen s vyšším úrokem i vysokými poplatky.

Rychlý tip: v posledních letech se objevilo na internetu mnoho poskytovatelů půjček. Pokud si nejste jisti, zda vybíráte toho správného, můžete k jeho výběru využít jednoho z půjčkových srovnávačů, které zpravidla srovnávají půjčky pouze od společností licencovaných Českou národní bankou.

4. Způsob výplaty

Hotovost může být zájemci o půjčku vyplacena dvěma způsoby – elektronicky anebo přímo na ruku.

  • Výplata peněz na ruku – několik společností nabízí svým klientům výplatu peněz na ruku. Je to poměrně jednoduché. Vyplníte online formulář a většinou vás do dvou dnů kontaktuje obchodní zástupce nebankovní společnosti a domluví se s vámi na schůzce u vás doma, kde bude podepsána smlouva a dojde k výplatě hotovosti. Splácení pak probíhá opět hotovostně výběrem splátek osobně obchodním zástupcem věřitele – nebankovní společnosti.
  • Rychlá hotovostní půjčka na účet – pokud jste se rozhodli pro hotovostní půjčku na účet, pak máte celou řadu bankovních i nebankovních možností. Podle výběru poskytovatele půjčky se bude měnit, jak výhodnost úvěrových podmínek, tak požadavky daného věřitele na žadatele.

5. Porovnání s dalšími typy úvěrů

Hotovostní půjčky vám dokážou zajistit přísun peněz, když potřebujete rychle hotovost z nejrůznějších důvodů. Pokud potřebujete peníze rychle a nehodláte se handrkovat s bankou ohledně vlastní bonity, pak může být rychlá nebankovní hotovostní půjčka tou nejlepší možností, jak se dostat z problémů.

Samozřejmě, v porovnání s účelovými bankovními úvěry nebankovní půjčky pokulhávají z hlediska výhodnosti. Například hypotéka má samozřejmě mnohem nižší úrokovou sazbu, na druhou stranu je proces sjednání tohoto specifického úvěru na desítky dnů a čerpat peníze můžete pouze z výrazně specifických důvodů.

6. Úrok a další poplatky

Úroková sazba a další poplatky mají velmi výrazný vliv na to, kolik nakonec za půjčku zaplatíte. Liší se poskytovatel od poskytovatele a porovnávat byste měli hned několik měřítek.

  • Úroková sazba – „cena půjčky“ se obvykle u hotovostních půjček pohybuje od 5 % až do desítek %. Mění se zejména v závislosti na poskytovateli a na vaší bonitě. Obecně platí, že čím lepší je vaše bonita, tím lepších úvěrových podmínek se můžete dočkat. Platí také, že čím delší je výpůjční doba, tím větší obnos na úrocích zaplatíte.
  • Poplatek za zřízení půjčky – poplatek za zřízení půjčky vám může být odpuštěn úplně, případně se pohybuje řádově mezi 1-5 % z půjčované částky.
  • Další poplatky – zejména pokud si vyberete možnost výplaty hotovosti na ruku, můžete počítat s poplatky pohybující se v desítkách procent. Někteří nebankovní poskytovatelé si rovněž mohou účtovat poplatek za předčasné splacení půjčky (věřitel přijde o úroky, které by dostal, kdybyste spláceli dle splátkového kalendáře)

Porovnávat všechna tři kritéria u tak velkého množství hotovostních půjček může být nad schopnosti jednoho člověka, proto je možná lepší nechat porovnání na odborníky.

7. Pro koho je hotovostní půjčka dobrá?

Hotovostní půjčka může být výbornou volbou klientů, kteří potřebují rychle hotovost pro konkrétní účel, jenž nechtějí dokazovat. O výběru správného poskytovatele však rozhoduje řada věcí.

Pokud například z důvodu exekuce či jiných nemůžete mít bankovní účet, pak vám poskytnou některé nebankovní společnosti i výplatu hotovosti na ruku nebo složenkou. Bohužel počet těchto společností pomalu klesá.

Hodnocení
0 / 5 5

Your page rank:

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *